Priority predsedníctva SR v Rade EÚ

30.jún

Priority predsedníctva SR v Rade EÚ

Vláda SR dnes schválila a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák následne verejne prezentoval program predsedníctva Slovenskej republiky v Rade EÚ. Slovenské predsedníctvo nastupuje v čase, keď Únia čelí bezprecedentným výzvam.

Minister M. Lajčák zaslal kondolenciu rezortným partnerom Turecka

29.jún

Minister M. Lajčák zaslal kondolenciu rezortným partnerom Turecka

(Bratislava, 29. júna) – V súvislosti so včerajším bombovým útokom na istanbulskom letisku zaslal minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák kondolenčné telegramy rezortným partnerom v Tureckej republike, ministrovi zahraničných vecí Mevlütovi Çavuşoğluovi a ministrovi pre záležitosti Európskej únie Ömerovi Çelikovi. V telegramoch vyjadril sústrasť rodinám, príbuzným obetí a obyvateľom Turecka, ktorí trúchlia nad nezmyselnou stratou životov svojich blízkych. „Pri tejto príležitosti, dovoľte, aby som Vás uistil o našej plnej solidarite v tejto ťažkej chvíli a o podpore nášho spoločného cieľa, ktorým je boj proti terorizmu,“ uviedol minister M. Lajčák.

Minister M. Lajčák v Londýne o britských predstavách odchodu z EÚ

28.jún

Minister M. Lajčák v Londýne o britských predstavách odchodu z EÚ

Londýn (28. júna) – O britských predstavách ohľadom odchodu Británie z Európskej únie rokoval v utorok v Londýne minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák s britským ministrom zahraničných vecí Philipom Hammondom a ministrom pre Európu Davidom Lidingtonom. Minister M. Lajčák bol prvým ministrom z EÚ, ktorý prišiel do Londýna po štvrtkovom referende.

M. Lajčák rokoval so šéfom Medzinárodnej organizácie pre migráciu

28.jún

M. Lajčák rokoval so šéfom Medzinárodnej organizácie pre migráciu

Bratislava (28. júna) - Otázky migrácie v kontexte nadchádzajúceho predsedníctva SR v Rade EÚ boli hlavnou témou stretnutia ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka a generálneho riaditeľa Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) Williama Lacyho Swinga v Bratislave. „Migrácia je v súčasnosti vnímaná ako kríza a sezónna záležitosť, ale musíme sa pripraviť na to, že tento fenomén môže trvať generácie a tomu treba prispôsobiť stratégiu, podľa ktorej budeme k migrácii pristupovať,“ konštatoval minister M. Lajčák. Dodal tiež, že ide o globálnu výzvu, kde je potrebné globálne vodcovstvo. „Práve na to je najlepšie uspôsobená Medzinárodná organizácia pre migráciu spolu s OSN,“ uviedol minister M. Lajčák. V rozhovore ďalej podporil očakávané začlenenie IOM do systému OSN s cieľom posilniť jej postavenie v globálnom systéme pre manažovanie agendy migrácie. Zdôraznil tiež kľúčovú úlohu IOM pri príprave summitu k migrácii, ktorý sa z iniciatívy generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna uskutoční 19. septembra v New Yorku. Generálneho riaditeľa IOM tiež informoval, že udržateľná migračná a azylová politika je jedna z priorít slovenského predsedníctva v Rade EÚ.

M. Lajčák navrhol ministerskú schôdzku EÚ o budúcnosti Európy

27.jún

M. Lajčák navrhol ministerskú schôdzku EÚ o budúcnosti Európy

Slovensko je pripravené usporiadať neformálne stretnutie ministrov zahraničných vecí 27 členských štátov Európskej únie k následkom britského referenda na budúcnosť Európy. V Prahe to uviedol to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák po stretnutí ministrov zahraničných vecí krajín Vyšehradskej štvorky, Nemecka a Francúzska. „Navrhol som, že v najbližšom období zorganizujeme na Slovensku neformálne ministerské zasadnutie, aby sme dôkladne zhodnotili vzniknutú situáciu v Európe a ďalšie kroky, ako na ňu zareagovať,“ povedal minister M. Lajčák.

Príprava slovenského predsedníctva v rade EÚ

Logo slovenského presdsedníctva v Rade EÚ 2016

Miroslav Lajčák - kandidát na post generálneho tajomníka OSN

Logo slovenského presdsedníctva v Rade EÚ 2016

ĎALŠIE AKTUALITY

Viac

Očakávané udalosti

OZNAMY PRED CESTOU

V NÚDZI (24 hodín, 7 dní)

+421 2 5978 5978